Aj batoľa potrebuje, aby sme budovali jeho sebavedomie

Zdravé sebavedomie sa buduje už od útleho veku. Niektoré deti sú hanblivejšie, iné smelšie. Niektoré si jednoducho veria, iné potrebujú naše povzbudenie. Aby sme v dieťati budovali sebavedomie, potrebujeme pri výchove myslieť na niekoľko vecí.

Porovnávanie

Mnoho detí sa všemožne usiluje vyrovnať staršiemu súrodencovi alebo rovesníkom, s ktorými sa stretáva pri hre. Aby ste zabránili prehnanej súťaživosti, poukážte na to, v čom je šikovnejšie. Povedzte mu, že je v poriadku, že nedokáže hneď všetko. Aj keď si myslíte, že to ešte nechápe. Potrebuje počuť, že nemusí byť ako ostatné deti. Vyzdvihnite jeho jedinečnosť.

Pochvala

Pochváľte ho za krásny obrázok alebo za to, ako vám pomohlo uložiť hračky. Dieťa s menším sebavedomím potrebuje počuť pochvalu aspoň jeden krát denne.

Je to v poriadku

Niektoré deti sú hanblivejšie. Pri príchode cudzieho človeka ku vám domov sa odmietnu pozdraviť. Namiesto toho sa ukryjú za vašu nohu, alebo odídu do izbičky a začnú sa hrať. Pre dieťa je dôležité, aby ste pred návštevou nepovedali: „Ona (alebo on) sa hanbí.“ Je lepšie prísť k nemu a povedať: „Hanbíš sa? To je v poriadku. Pozdravíš, keď sa na to budeš cítiť.“ Alebo ho vezmite na ruky a pomôžte mu s tým. Aj keď mnoho hanblivejších detí sa aj v tomto prípade radšej oprie o vaše plece, kde si ukryje tváričku. Nechajte ho teda, kým sa s návštevou dostatočne zoznámi a osmelí sa.

Buďte tam pre neho

Niektoré batoľatá sa pri vstupe do miestnosti plnej neznámych detí smelo rozbehnú vpred. Iné sa nepohnú od mamy ani na krok. Aby ste mu pomohli, brávajte ho na miesta, kde stretne svojich rovesníkov. Veľmi obľúbené sú materské centrá alebo detské ihrisko. Aby ste im pomohli skamarátiť sa, pridajte sa k cudzím mamičkám a deťom aj vy a zahrajte sa spolu. Čoskoro si vaše dieťatko zvykne a pridá sa k novým kamarátom aj samo.

Pripravte ho

Na niektoré udalosti ho môžete pripraviť popredu. Napríklad na príchod starých rodičov, ktorých vidí iba zriedka. Povedzte mu, ako veľmi sa tešíte na ich návštevu a čo vás čaká. Pripravte im spolu občerstvenie. Potom ho pred návštevou pochváľte.

Netlačte naň ani ho príliš neochraňujte

Batoľatá potrebujú čas. Ak ho budete nútiť zapojiť sa do hry s inými deťmi, môže sa stať, že sa ešte viac uzavrie. Dajte mu toľko priestoru, koľko potrebuje.

Dávajte pozor aj na opačný extrém — dieťa potrebuje čeliť novým výzvam. Ak sa mu niečo nepodarí, nekritizujte ho. Ak chce vyskúšať niečo nové — napríklad vyliezť na preliezačku, ktorá sa vám zdá byť nad jeho sily, nezakazujte mu to. Buďte pri ňom a dávajte pozor. Ak treba, pridŕžajte ho. Možno sa mu nepodarí vyliezť až navrch. Nevadí. Pochváľte ho za to, ako vysoko sa dostalo. Dieťa sa naučí, že nové prekážky sa prekonávajú po kúskoch a aj dva nové schodíky znamenajú pokrok.

Láska a objatia

A na záver: Neváhajte ho objať alebo pobozkať. Na budovanie zdravého sebavedomia totiž neexistuje nič účinnejšie ako veľa lásky.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *