Z čoho by mala pozostávať správna detská výživa?

Kým je dieťatko v brušku, nie sú žiadne starosti s jeho kŕmením. Ale čo potom, keď je maličké na svete? Na čo dbať pri dojčení a ako naplánovať dieťatku jedálniček, aby prospievalo a bolo zdravé?

Pripravené na dojčenie

Niektoré mamičky sa ešte pred príchodom dieťatka na svet do bodky informujú, na čo sa majú pripraviť. Kým sú v druhom stave, berú vitamíny pre budúce mamičky s obsahom železa, kyseliny listovej, jódu, alebo pijú výživné mliečne nápoje, ktoré takisto môžu konzumovať aj počas celého obdobia dojčenia. Ak dojčíte, vyvážená a na živiny bohatá strava je podmienkou. Robí dobre nielen vám, ale sa dostáva aj do vášho mliečka. Laktačné poradkyne vám neporadia len v tom, ako správne dojčiť, ale aj aké pomôcky pri tom používať a ako sa stravovať. Sú rôzne názory, no ako najrozumnejšia metóda sa ukazuje metóda, aby ste jedli a pili tak, ako ste boli zvyknuté. Nemusíte vynechať citrusy, orechy ani strukoviny a pokojne si dajte aj korenené jedlá alebo cesnak. Je pravda, že mlieko vonia a chutí podľa toho, čo zjete, ale aspoň vaše dieťatko všeličo vyskúša a bude pripravené na nové chute. Ak spozorujete nezvyčajnú reakciu na istú potravinu, až vtedy je nutné ju z jedálnička vynechať. Dojčením ušetríte na umelej dojčenskej výžive, ale takisto si s dieťatkom vytvoríte krásny vzťah a posilníte jeho imunitný systém. Materské mlieko by malo byť do šiesteho mesiaca veku dieťaťa jeho jediným zdrojom obživy. Je plné bielkovín, cukrov, tukov, nasýtených a nenasýtených mastných kyselín, minerálov, no i vody, takže dieťatko sa naje aj napije dosýta.  

Chutná detská výživa plná vitamínov

Počas dojčenia alebo potom, ako ste s ním skončili, vám príde vhod dojčenská výživa z lekárne či bežne dostupná v supermarketoch. Ide o pokračovacie mlieka, mliečne a nemliečne kaše (obilninové, ryžové, sušienkové a pod.), ovocné kaše či rôzne druhy sušienok, ktoré potešia vždy a všade. Mliečna dojčenská výživa sa v súčasnosti snaží čo najviac priblížiť materskému mlieku, preto ak nemôžete dojčiť, nemusíte mať výčitky, že ste dieťatku neposkytli potrebné živiny pre zdravý rast. Aj umelé mlieka obsahujú dostatok vápnika, vitamínov A, C, D podporujúcich imunitu či lahodný mliečny tuk. Keď sa na zloženie detskej výživy prizriete bližšie, zistíte, že si jej výrobcovia dávajú skutočne záležať. Kvalitná detská výživa obsahuje jód, železo, zinok, probiotiká alebo prebiotiká, zmes antioxidantov, kyselinu listovú a vitamín B12. V počiatočnom štádiu sa v nej nenachádza sacharóza, lepok ani soľ. Pre každé obdobie rastu dieťatka vytvárajú vývojári detskej výživy vhodné produkty, nielen čo sa zloženia, ale aj konzistencie týka. Detská výživa je prísne sledovaná a obsahuje viac než 30 predpísaných zložiek nevyhnutných pre zdravý vývin. Nájdete medzi ňou aj výživu určenú pre nedonosené deti, deti trpiace alergiami, refluxom, kolikami či výživu so zníženým obsahom laktózy. Vždy vyberajte pre svoje dieťa to najlepšie, ochránite ho pred alergiami či civilizačnými chorobami.

Fotografia: unsplash

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *