Učenie hrou

Dieťa vo veku od jeden do troch rokov sa toho naučí neuveriteľne veľa. Každý deň objaví niečo nové. Väčšinou si to ani neuvedomíte. V niečom mu však môžete pomôcť aj vy. Najdôležitejšie zo všetkého je, aby učenie zostalo hrou.

Farebný svet

Dieťa vníma farby veľmi živo. Ak mu dovolíte, aby sa ich dotýkalo, podporíte aj jeho kreativitu. Výborne vám na to poslúžia prstové farby. Sadnite si spolu a namaľujte obraz. Po zaschnutí ho umiestnite na viditeľné miesto.

Výbornou pomôckou je aj samolepiaci farebný papier. Môžete ho nastrihať na kúsky a nechať dieťa, aby ho nalepovalo na výkres. Popri tom mu opakujte názvy farieb.

Aj jedlo sa môže stať farebným zážitkom. Stačí len, aby ste pri jeho príprave rozprávali o tom, čo robíte. Nakrájajte mu na kúsky žltý banán alebo červené jablko. Šalát k obedu je zelený a mrkva, ktorú čistíte do polievky zase červená.

Rozvoj reči

Deti milujú riekanky a pesničky. Urobte si z toho zábavu. Pri čítaní mu dávajte priestor, aby samé porozprávalo, čo vidí na obrázku. Pomôžte mu pomenovať predmety, ktoré nepozná. Na prechádzke spolu hovorte o tom, čo vidíte.

Hrubá a jemná motorika

Keď dieťa pečie koláčiky z piesku alebo nakladá kamienky do nákladiaka, rozvíja svoju motoriku. Na ihrisku si tiež zdokonaľuje ovládanie celého tela. Veď vyliezť po schodíkoch na šmykľavku dá spočiatku zabrať. Ale výsledok stojí za to: môže sa šmyknúť dole.

Motoriku rozvíja aj doma. Naučte ho pomáhať vám pri upratovaní. Niektoré deti milujú detský zmeták a lopatku. Iné poteší navlhčená handrička.

Na jemnú motoriku je vhodné vyskúšať kreslenie. V tomto veku sú pre deti najlepšie voskové pastelky. Aj keď sa lámu. Ale dieťa sa nimi nemôže zraniť. Neočakávajte, že bude vedieť správne držať farbičku. To príde na radu až od troch rokov.

Rôzne tvary

V tomto veku je vhodné zaobstarať dieťaťu hračku, pri ktorej sa naučí rozoznávať rôzne tvary. Nemusí ich zatiaľ vedieť pomenovať. Ale podporí to jeho vnímanie rozdielov. Spočiatku mu budete musieť pomôcť. Kým pôjde do škôlky, bude to vedieť urobiť samo. Obľúbenou pomôckou sú knižky s rôznymi tvarmi. Môžete si vyrobiť aj vlastnú a zabaviť sa pri tom.

Počítanie

Dvojročné dieťa by už malo vedieť napočítať do desať. Avšak nie preto, že už rozumie číslam. Zatiaľ ich recituje ako básničku. Spoznávať význam čísiel bude až v škôlkarskom veku.

Samostatnosť

Pre dieťa je dôležitým míľnikom, keď zistí, že vie niečo urobiť samé. Môžete mu napríklad nakrájať ovocie na kúsky, nech si ich samo vkladá do úst. Na obed ho kŕmte iba polievkou. K druhému chodu mu podajte lyžičku. Najskôr ju použije iba ako „mávadlo“ a kŕmiť sa bude rukami, ale neskôr sa naučí, na čo slúži.

Staršie batoľatá poteší, keď sa im podarí obliecť sa. Iste, väčšinu vecí si na seba navlečú naopak, ale im to vôbec nevadí. Dôležité pre ne je, že to zvládli.

Predstavivosť

Okolo dvoch rokov začne dieťa používať predstavivosť. Bábika sa stáva ozajstným bábätkom, plastový koláčik ozajstným jedlom. Vašou úlohou je hrať sa tiež. Nakŕmte bábiky spolu. A spolu ich vezmite na prechádzku.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *