Kniha – najlepší priateľ dieťaťa

Mamička číta dievčatku knižku

Zlatá éra písaného slova je dávno zabudnutá. Vystriedali ju technológie, ktoré aj zaneprázdneným a unaveným rodičom mnohé veci uľahčujú. Je oveľa menej náročné pustiť dieťaťu rozprávku na dobrú noc než mu nejakú prečítať alebo porozprávať. Naozaj sa to ale oplatí? Prečítajte si štyri benefity, ktoré môže priniesť vášmu dieťaťu čítanie v útlom veku, a zvážte sami.

  1. Rozvíjanie inteligencie

Každý rodič chce šikovné a múdre dieťa. To je dôvod, prečo trávime celé hodiny vyberaním škôlky, školy, záujmových krúžkov a učiteľov. Ako rodičia však máte v rukách tromf, na ktorý sa často zabúda. Možnosť urobiť z knihy neoddeliteľnú súčasť života  vášho dieťaťa. Ak budete čítať svojmu batoľaťu a predškolákovi, zvýšite jeho všeobecné nadanie pre učenie. Štúdie totiž preukázali, že žiaci, ktorým rodičia v útlom detstve čítali, majú lepší prospech vo všetkých oblastiach formálneho vzdelávania. Okrem toho, čítanie je veľmi užitočné pre rozvoj logického myslenia. U dieťaťa rozvíja schopnosť porozumieť abstraktným pojmom, rozpoznať príčinno-dôsledkovú kauzalitu a logické usudzovanie.

  1. Budovanie vzťahu rodič – dieťa

V tomto vám nijaká technológia nepomôže. Ako vaše dieťa rastie, neustále sa od vás vzďaľuje, hrá sa a skúma svet. Túlenie pri rozprávkovej knižke sa môže stať úžasným časom, ktorý bude patriť iba vám. Namiesto toho, aby ste čítanie dieťaťu vnímali ako nevyhnutnú povinnosť, urobte z nej obľúbenú činnosť, ktorá vás zblíži a zabaví.

  1. Rozvíjanie reči

Batoľací vek je zlatým obdobím detskej reči. Vaše dieťa si vo veľmi krátkom čase osvojí rozsiahlu slovnú zásobu a takmer dokonale natrénuje artikulačné schopnosti. Tým, že vás počúva, osvojuje a opakuje si základné zvuky, ktoré tvoria jazyk. Okrem toho, čas strávený s vami, mu dáva možnosť komunikovať a vzťahovať sa k druhej osobe, čo je veľmi dôležité pre rozvoj ďalších komunikačných zručností.

  1. Zlepšenie koncentrácie

Len máloktoré batoľa vydrží pokojne sedieť a počúvať rozprávku. Deti v tomto veku nie sú pripravené venovať dlhší čas pozornosť jednej činnosti. Práve túto schopnosť u nich čítanie trénuje. Spolu s rozvíjaním porozumenia čítanému textu sa u nich rozvíja aj lepšia pozornosť, sebadisciplína a pamäť. Tieto schopnosti vaše dieťa určite využije po nástupe do školských zariadení.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *