Ako sa pripraviť na nástup do jasieľ

Nie každá mama zostane doma až do troch rokov veku dieťatka. K tomuto rozhodnutiu môžu viesť viaceré dôvody. Najčastejšie sa jedná o tlak zo strany zamestnávateľa alebo finančné dôvody. O niektoré deti sa počas pracovných dní postarajú starí rodičia alebo kamarátka, ktorá zostáva na materskej dovolenke, iné navštevujú jasle.

Výber jaslí

Pre vás aj pre dieťa to bude veľká zmena. Iste preto chcete, aby sa o vášho potomka postarali naozaj dobre. Pri výbere jaslí preto okrem výšky poplatkov za služby vezmite do úvahy aj nasledovné:

  1. Pri návšteve zariadenia sa informujte o tom, koľko detí pripadá na jednu opatrovateľku. Ideálne je maximálne päť detí.
  2. Dôležitá je aj flexibilnosť v čase príchodu a odchodu dieťaťa. Pokúste sa tiež zariadiť si, aby vaše dieťa nemuselo stráviť v jasliach viac než šesť hodín.
  3. Prostredie, v ktorom vaše batoľa strávi počas týždňa väčšinu času, by malo byť pekné a čisté. Jasle by mali mať upravené ihrisko. Dôležitá je aj zeleň.

Ako pripraviť dieťa

Pre dieťa je dôležité, aby tento prechod prebiehal postupne. Iste by nemalo zažiť prvé odlúčenie od rodičov v deň nástupu do jaslí.

  1. Nechávajte ho častejšie s opatrovateľkou. Je vhodné, aby to nebola vždy tá istá osoba.
  2. Poproste priateľku, ktorá má deti vo veku vášho batoľaťa, aby vám ho na hodinku alebo dve vzala k sebe na návštevu. Okrem toho, že dieťa zostane chvíľu bez vás, ocitne sa aj v cudzom prostredí.
  3. Na zvládnutie prechodu z domácej starostlivosti do jaslí je tiež veľmi prospešné vodiť dieťa na miesta, kde stretne viac nových detí. Najvhodnejším je materské centrum alebo klub. Pohľadajte ho vo svojom okolí.
  4. Nástup do jaslí naplánujte aspoň 4 – 6 týždňov pred vaším nástupom do zamestnania. Dieťa potrebuje čas, aby si zvyklo. Neodporúča sa, aby v zariadení strávilo hneď v prvý deň viac než dve hodiny.

Aj vy sa potrebujete pripraviť

Je to tak. Až doteraz ste boli stále s ním. Nie pre každú ženu je tento prechod jednoduchý. Matky najčastejšie riešia tieto problémy:

  • Výčitky: Robím dobre? Nemala som predsa len zostať doma? Neodrazí sa to na našom vzťahu? Každá mama chce pre dieťa to najlepšie. Iste ste si svoje rozhodnutie vrátiť sa do práce dôkladne zvážili. Nenechajte preto tieto otázky pokaziť vám posledné týždne materskej dovolenky. Po nástupe do práce dbajte o to, aby ste spolu strávili čo najviac času. Ale nie preto, aby ste umlčali výčitky. Preto, že je vám spolu dobre.
  • Otázky: Je naozaj pripravené? Zvládne to? Odporúča sa nedať do jaslí dieťa mladšie ako 18 mesiacov a hlavne privykať ho na nástup do jaslí postupne. Doprajte mu toľko času, koľko potrebuje. Iste sa čoskoro naučí, že byť s inými deťmi a novými tetami je zábavné.
  • Niektorým ženám je ľúto, že neuvidia všetky pokroky, ktoré dieťa urobí. Áno, budete s ním menej. No tiež budete mať menej povinností doma. Iste sa vám podarí postupne zladiť pracovný aj rodinný život, stráviť s dieťaťom dostatok času a vidieť všetko, čo sa naučí.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *