Aby rodičovstvo nebolo koncom šťastného manželstva

Šťastní rodičia s bábätkom

Nedostatok spánku, času, trpezlivosti a neraz i financií preverí súdržnosť nejedného vzťahu. Jedni vydržia a náročné obdobie ich vzťah utuží, iní zlyhajú a točia sa v kolotoči konfliktov a nedorozumení, ktorý neraz končí rozvodom. Je dieťa malým zabijakom romantiky a intimity partnerstva? Určite nie!!! Umenie budovania zdravého vzťahu a celá zodpovednosť leží na pleciach partnerov. V čom teda spočíva tajomstvo šťastného manželstva rodičov?

V správnom výbere

Všetko sa to začalo dlho predtým, než bolo vaše dieťa vôbec v pláne. Prvým rande, uvedomením si, že k sebe patríte, rozhodnutím pre spoločný život a založenie rodiny. Všetko to boli vaše rozhodnutia. Ak ste ich robili dúfajúc v to, že váš partner sa po svadbe alebo príchode dieťaťa zmení, nemáte práve šťastne našliapnuté. Hoci to znie ako klišé, manželstvo a rodičovstvo v skutku nie je prechádzka ružovou záhradou, ale previerka vášho vzťahu.

V komunikácii

Komunikácia je ďalší bod pre vzťah, na ktorom nemá dieťa nijakú zodpovednosť. Všade sa píše, veľa sa rozprávajte. V skutočnosti však nie je natoľko dôležité , koľko hovoríte ako to, čo hovoríte. Ak je váš rozhovor kombinácia urážok a osočovania partnera, manželské problémy zaručene nevyrieši. Hovorte o sebe a za seba. Používajte JA jazyk. „Prekáža mi, keď chodíš domov neskoro. Som nešťastná, keď nie si so mnou,“ namiesto „Flákaš sa a nevenuješ sa rodine.“

Vo vzájomnej úcte

Ak si svojho partnera nevážite, potom nemáte po jeho boku čo robiť. Zaslúži si niečo lepšie. Človeka, ktorý ho bude milovať takého, aký je a podporovať v jeho rozhodnutiach. Platí to, samozrejme, aj naopak.

V sebaúcte

Nemôžete chcieť, aby si niekto na vás vážil to, čo si nevážite ani vy sami. Nepodceňujte sa, neznehodnocujte, buďte hrdí na to, čo viete a dokážete a dajte to svetu najavo. Neporovnávajte sa s inými. Vaša hodnota je jedinečná a nezávisí od partnera ani od hodnotenia okolia.

V spoločne strávenom čase

Tak v tomto bode už dieťa nejakú tú šarapatu napáchať môže. Je však opäť len na vás, aby ste hľadali spôsob ,ako si nájsť s partnerom čas iba pre seba. Prvoradé je, aby ste to obaja chceli. Všetko ostatné sa vyriešiť dá. Dieťa postrážia babky, sestry, susedky alebo využijete čas, keď bude spať. Dohodnite si rande, choďte do sauny, na romantickú večeru, kdekoľvek, kde sa obaja cítite dobre. Rozbijete všednosť. Váš vzťah potrebuje nový vietor.

V intimite

Únava, prítomnosť dieťaťa v spálni či dokonca v posteli, zníženie sexuálneho apetítu ženy po pôrode a počas dojčenia, to všetko sa bezpochyby môže podpísať na intímnom spolužití partnerov. Je však opäť len na vás, ako sa s týmito problémami popasujete. Hlava v piesku zaručene nie je recept na šťastný vzťah. Ruže prináša trpezlivosť, vzájomná blízkosť a nevšednosť. Nový vietor do intímneho spolužitia vnesie čokoľvek, čo vyhovuje obom partnerom. Hlavné je chcieť.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *