Učíme sa obliekať

Vedieť sa obliecť je pre dieťa dôležitým míľnikom na ceste k samostatnosti. Prvé pokusy o samostatné obliekanie robí batoľa približne vo veku 2 rokov. Aj keď niektorí chlapci si to odkladajú na neskôr. V tom, aby sa deti naučili správne obliekať, im môžete pomôcť.

Začína sa s vyzliekaním

Vyzliecť si oblečenie je ľahšie ako ho obliecť. Najjednoduchšie sa vyzlieka čiapka a topánky bez šnurovania. Potom ponožky a nohavice do gumičky. Ak sa vaše batoľa pokúša samo vyzliecť, môžete začať s učením.

Ako mu pomôcť?

Ako aj pri iných činnostiach, aj tu budete potrebovať dostatok trpezlivosti. Dôležité je, aby ste na batoľa netlačili. Ukážte mu, ako správne oblečenie chytiť a potom natiahnuť na nohy či cez hlavu. Rovnako im pomáhajte pri vyzliekaní. Deti napríklad automaticky ťahajú nohavice dole len v prednej časti, kým na zadočku im stále držia. Budete im musieť vysvetliť, že ťahať treba aj na zadnej časti.

Pri obliekaní je častým problémom hľadanie správneho otvoru. A tak sa stane, že hlava skončí v rukáve a podobne. Vysvetlite mu, ktorý otvor patrí na hlavu a ktoré na ruky.

S čím začať

Výbornými kusmi oblečenia, s ktorými je dobré začať, sú napríklad ponožky. Potom postupujte k pyžamových alebo iným nohaviciam do gumy či nohavičkám a slipom. Tie pri obliekaní nerobia taký problém ako napríklad tričko. Voľný strih nohavíc uľahčuje ich oblečenie. Pomôžte dieťaťu so správnym uchopením aj trafením do oboch nohavíc. Bez vašej pomoci sa ľahko stane, že obe nohy skončia v tej istej nohavici. Vďaka tomu, že začnete týmito jednoduchými kusmi, dieťa sa poteší z prvých úspechov. Tie ho povzbudia do ďalšieho učenia.

Postupujte k zložitejším kusom

Po úspešnom zvládnutí prvých kusov oblečenia postupujte k ďalším. Na rade sú tielka a tričká s krátkym rukávom, neskôr svetre a bundy. Najväčší problém robievajú deťom zipsy a gombíky. Ich zapínanie si preto pokojne nechajte na koniec.

Trvá mu to pridlho?

Malé deti sa obliekajú dlho. Budete preto musieť vždy vopred rátať s tým, že sa budete obliekať oveľa dlhšie, než ako keď ste ho obliekali vy. Keď sa niekam chystáte, začnite v dostatočnom časovom predstihu. Pomáhajte mu len s tými činnosťami ako obvykle.

Malé rady na pomoc

  • Väčšina detí má problém s určením, ktorá topánka patrí na ktorú nohu. Môžete mu preto nakresliť na vnútornú stranu topánok bodky alebo smajlíkov, aby vedelo, ktoré strany patria bližšie ku sebe.
  • Ak sa dieťaťu do samostatného obliekania veľmi nechce, hoci už má potrebnú zručnosť, ponúknite mu obľúbené kusy oblečenia.
  • Nakupujte oblečenie, ktoré sa ľahko oblieka.
  • S dievčatkami sa môžete na obliekanie a vyzliekanie hrať aj s bábikami či plyšovými hračkami.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *