Batoľa uprostred rodičovskej hádky

Batoľa uprostred rodičovskej hádky

Maťko je ešte malý, nerozumie tomu… Janka ešte nevníma, že sa hádame… Ak aj vy takto uvažujete pri svojom batoľati, robíte obrovskú chybu. Deti sú v skutočnosti tým najcitlivejším detektorom problémov v rodine. Sú jemnocitným zrkadlom vašich nálad, nedorozumení a napätia. Už malé bábätko vie vycítiť, že matka je nervózna a nepokojná. Stráca tak istotu a pocit bezpečia nevyhnutný pre zdravý psychický vývin.

Mraky však niekedy zakryjú aj to najjasnejšie slnko a búrka z času na čas nastane v každej rodine. Riešením je včasná prevencia a minimalizácia škôd.

Dohodnite sa, že nekonštruktívne hádky sú tabu

Hádky partnerov sa obyčajne donekonečna točia okolo starých hriechov a rán z minulosti a dieťa takého niečoho skutočne nepotrebuje byť svedkom. Ak aj vy máte tendenciu sa s partnerom takto nekonečne doťahovať, už s príchodom dieťaťa do vašej rodiny sa dohodnite, že pred ním nie (a najlepšie vôbec). Okrem toho, že takáto hádka nikam nepovedie, zbytočne oberie dieťa o pevnú pôdu pod nohami. Nebuďte naivní a nemyslite si, že dieťa v detskej izbe vás nepočuje.

Strážte si vlastný pokoj

Bežnej výmene názorov medzi rodičmi sa žiadne dieťa nevyhne. Základom je nerobiť z nej zbytočné divadlo. Vyvarujte sa neprimeranému zvyšovaniu hlasu, plaču, búchaniu päsťou a rozbíjaniu tanierov. Ak si nie ste istí, že také niečo zvládnete, odíďte z miestnosti už pri prvom vzplanutí hnevu. S partnerom sa môžete porozprávať aj po prehrmení prvej emočnej búrky. Určite to bude produktívnejšie aj pre váš vzťah.

Nech je svedkom vášho uzmierenia

Bežný scenár: rodičia sa pohádajú v prítomnosti dieťaťa a zmieria sa za dverami svojej spálne. Dieťa tým oberú o možnosť porozumieť vzťahovým princípom a učiť sa podľa vzoru. Ak ste ho urobili svedkom hádky, urobte ho aj svedkom zmierenia. Získa tak celistvý pohľad a vyhnete sa zbytočnému chaosu. To, že zmierovanie bude pokračovať za dverami vašej spálne už, samozrejme, nemusí vidieť.

Nevťahujte ich do svojich problémov

Len málo rodičov je takých (prepáčte za výraz) hlúpych, že by svoje deti vedome využívali na to, aby sa stali víťazom partnerskej hádky. Mnohí na nich však svoj hnev prenášajú bez toho, že by si to uvedomovali. Napriek tomu, že vo vás kypí zlosť na partnera, vo vzťahu k dieťaťu zachovajte rozvahu. Komunikujte s ním pokojne, bez zvyšovania hlasu. Ak sa pýta, vysvetlite mu, že ľudia sa občas na niektorých veciach nevedia dohodnúť a chvíľku to trvá, kým si porozumejú. Podrobnosti o predmete vašej hádky však nemusí poznať.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 8 Priemer: 2.9]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *