Hyperprotektívna výchova: milujete svoje dieťa opičou láskou?

Matka s dcérou sa smejú

Trendom moderných rodičov je vychovávať dieťa s rešpektom k jeho osobnosti a potrebám. Na takomto prístupe v skutočnosti nie je nič zlé, práve naopak. Poskytuje základy pre vybudovanie bezpečnej vzťahovej väzby a všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa.

Mnohí rodičia hlásiaci sa k tejto filozofii si však mýlia potreby s prianiami a osobnosť s názormi. Ak k tomu pribudne bezhraničná túžba ochrániť dieťa pred všetkým zlom sveta, hyperprotektívny rodič vloží svojmu potomkovi do vienka dispozície pre nemalé psychické a vzťahové problémy.

6 znakov, podľa ktorých zistíte, že ste hyperprotektívnym rodičom

  1. Dieťa je stredobodom vášho vesmíru. Kvôli nemu absolútne odsúvate iné povinnosti, koníčky, zábavu i vlastné potreby.
  2. Všetko dieťaťu dovolíte, máte len veľmi málo hraníc, za ktoré nemôže ísť a aj za tými si nestojíte vždy.
  3. Dieťaťu sa snažíte vytvoriť bezproblémové prostredie. Vyriešite za neho všetko od problémov v škole až po nezhody s rovesníkmi.
  4. Na dieťa nekladiete takmer žiadne požiadavky. Nevyžadujete od neho plnenie povinností.
  5. Neprimerane sa bojíte o bezpečnosť svojho dieťaťa a máte silnú túžbu ho ochraňovať na každom kroku, čo napokon aj robíte.
  6. V mnohom sa podriaďujete prianiam dieťaťa, snažíte sa mu vyhovieť, hoci nie ste s jeho túžbami celkom stotožnený.

Ak si práve hovoríte, že takto to predsa robia všetci rodičia, dovoľte, aby sme vás vyviedli z omylu. Nie, nerobia! Ak ste sa v tomto popise našli, tak jedine preto, že naozaj patríte do skupiny hyperprotektívnych, teda neprimerane ochraňujúcich, rodičov. Chcete vedieť, čo vaše dieťa čaká, ak neurobíte vo výchove zásadné zmeny?

6 dôsledkov hyperprotektívnej výchovy

  • Z dieťaťa vychováte nesamostatného, závislého človeka. V dospelosti bude hľadať partnera, na ktorého sa bude môcť upnúť a ktorý bude pre neho robiť všetko to, čo vy.
  • Oberiete ho o množstvo sociálnych skúseností a vychováte z neho vzťahového analfabeta.
  • Nenaučíte ho rešpektovať pravidlá a normy. Nevybuduje si nijakú frustračnú toleranciu a pri najmenšej záťaži podľahne a vzdá sa.
  • Vychováte z neho nespoľahlivého človeka, ktorý nevie, čo je zodpovednosť voči druhému.
  • Vaše dieťa bude egocentrickým dospelým, ktorý bude očakávať, že svet sa potočí len okolo neho. Ak to tak nebude, stratí sa v ňom, bude nešťastný, večne nespokojný.

Nenaučíte ho stavať si ciele a prekonávať prekážky. Človek bez ambícií a zmyslu má výborne našliapnuté na psychické problémy, akými sú depresie, sebadeštruktívne správanie a závislosti.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 10 Priemer: 3.4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *