Rozvíja sa reč môjho dieťaťa primerane?

Mama učí dieťa rozprávať pri knižke

Všetci vieme, že to nie je celkom správne a napriek tomu to každý z nás robí. Porovnávame svoje deti s tabuľkami a normami. Áno, pravdou je, že každé dieťa sa vyvíja individuálne a drobné odchýlky od tabuliek by nemali rodičom spôsobovať zbytočné vrásky na tvári. Každá minca má však dve strany. Mnohé poruchy a disfunkcie majú svoje korene už v útlom detstve a ak ich pozorné oko rodiča odhalí, včasná terapia môže predísť mnohým komplikáciám.

Batoľací vek by sme mohli nazvať aj zlatou érou detskej reči. Z nemluvňaťa sa v priebehu dvoch rokov stane malý človek s takmer ukončeným rečovým vývinom. Uvedomili ste si niekedy, aké je to obdivuhodné? Veď kto z nás sa naučí cudzí jazyk za dva roky. Ako ale zistiť, či sa ten váš zázrak uberá správnym smerom?

Pre porovnanie

12 – 18 mesiacov

Dieťa sa učí prvé, obyčajne jednoslabičné slová (ta, hau, ma). Dvojslabičné slová tvorí spájaním rovnakých slabík (pa-pa, mama). Rýchlo sa rozvíja porozumenie reči, pasívna slovná zásoba značne prevyšuje aktívnu.

18 – 24 mesiacov

Dieťa vyslovuje jednoduchšie dvojslabičné slová (havo, tato) a ku koncu obdobia tvorí dvojslovné vety. Slová radí do viet bez ohýbania, v tvare, v akom ich pozná. Ďalej sa veľmi rýchlo rozvíja porozumenie reči.

24 – 36 mesiacov:

Reč dieťaťa sa v tomto období rozvíja veľmi rýchlo. Osvojuje si gramatiku, začína ohýbať slová a tvorí stále dlhšie vety.

Varovné signály

Ako sme si už v úvode povedali, tabuľkové normy je potrebné brať s istou rezervou. V ktorých prípadoch je ale lepšie spozornieť a zvážiť návštevu odborníka z oblasti logopédie?

  • Ak máte pocit, že vaše batoľa veľmi málo rozumie, nevie reagovať na jednoduché pokyny alebo ukázať známe predmety.
  • Ak batoľaťu nerozumejú ani rodičia.
  • Ak 18 – mesačné dieťa netvorí ani jednoslabičné slová.
  • Ak dvojročné dieťa netvorí jednoduché dvojslovné vety (Mama da.)
  • Ak trojročné dieťa nespája viac slov do vety.
  • Ak trojročné dieťa slová nezrozumiteľne komolí.
  • Ak trojročné dieťa opakuje slová úplne inak ako ich vyslovujete vy.

Strašiak menom dysfázia

Dysfázia je porucha rečového vývinu, ktorej znakom je, že dieťa hovorí málo, nesprávne a nerado. Deti s dysfáziou majú aj oveľa chudobnejšiu pasívnu slovnú zásobu, teda menej rozumejú. Problémy sa vekom iba nabaľujú. Dieťa sa pomalšie učí, zaostáva vo vývine, horšie prospieva v škole, pretože mu robí problémy písanie a čítanie.

Včasným odhalením a vyhľadaním odbornej logopedickej starostlivosti môžete svojmu dieťaťu osvojovanie reči výrazne uľahčiť. V prípade akýchkoľvek pochybností preto neváhajte. Logopéda nájdete v zdravotníckych i pedagogických zariadeniach vo vašom okolí.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *